MG ALBA Scots Trad Music Awards announce nominee shortlist 2019

The organising body of MG ALBA Scots Trad Music awards, Hands up for trad, have revealed the artists and bands shortlisted for the event.

Voting is now open here, and the ceremony will take place in Aberdeen Music Hall on Saturday 7 December and will be broadcast live on BBC ALBA and streamed worldwide on BBC iPlayer.

The event will be presented by Mary Ann Kennedy and Kim Carnie and will feature live performances from Skerryvore, the current BBC Radio Scotland Young Musician of the year, Benedict Morris, Heisk, Aberdeenshire Youth Band, Kris Drever, Sian and Robyn Stapleton.

Further performances will be proved by Session A9, Mairi Campbell and the Pendulum Band (of Sex and the City’s Auld Lang Syne fame), and Susan MacFadyen Scottish Dance Band.

There will be seventeen awards up for grabs on the evening, including the Belhaven Bursary for Innovation, which at £25,000 is the largest cash prize in Scottish music.

Simon Thoumire, event founder and promoter, says: ‘As always, the Trad Awards amaze me. It shows the strength of the scene, breadth of talent and sheer scale of the industry. We are really excited to announce two new awards this year, each with important recognition; The Trad Video of The Year and Musician of The Year.’

Stuart Fleming, senior membership manager, Scotland & Northern Ireland, PRS for Music, comments: ‘We’re delighted to be partnering the MG Alba Scots Trad Music Awards once again. In particular, it’s fantastic that four of our most exciting female composers have been shortlisted for the PRS for Music Composer of the Year Award and I wish them all the best of luck.’

Murdo MacSween, communications manager, MG ALBA, adds: ‘It’s a really exciting time for trad music in Scotland and MG ALBA are delighted to support this world-class talent. These acts are all fantastic ambassadors for Scotland, our indigenous languages and our strong cultural identities and it’s fantastic that we can champion them like this.’

The 2019 shortlist is as follows:

Album of the Year sponsored by Birnam CD
Beyond – Talisk
Drawn From Deep Water – Gnoss
Free One – Kinnaris Quintet
Frenzy of the Meeting – Breabach
Laws Of Motion – Karine Polwart, Steven Polwart & Inge Thomson
Mercury – Siobhan Miller
Neath the Gloaming Star – Hannah Rarity
Steer By The Stars – Skipinnish
The Reeling – Brìghde Chaimbeul
What Makes You – Elephant Sessions

Belhaven Bursary for Innovation
Breabach
Kinnaris Quintet
Lau
Niteworks
Ross Ainslie
Rura
Karine Polwart
Project Smok
Fara
Treacherous Orchestra

Club of the Year, sponsored by Traditional Arts and Culture Scotland (TRACS)
Largs Folk Nights
Sutherland Sessions
Button and Bows Accordion and Fiddle club
Montrose Folk Club

Composer of the Year, sponsored by PRS for Music
Catriona Hawksworth
Hayley Keenan
Jenna Reid
Mischa MacPherson

Community Project of the Year
Blazin’ in Beauly
Kin in the community
SEALL Festival of Small Halls held on Skye last November.
Bogha Frois

Event of the Year, sponsored by VisitScotland
Scotland at Lorient – Fèis Rois
Tiree Music Festival
Alba Choir at Eurovision
Under Canvas in partnership with Eden Court

Gaelic Singer of the Year, sponsored by The Highland Society of London
Brian O’Headra
Ceitlin Lilidh
Kim Carnie
Mary Ann Kennedy

Musician of the Year, sponsored by The University of the Highlands and Islands
Adam Sutherland
Jenn Butterworth
Paul Anderson
Ross B Wilson
Signy Jakobsdottir
Tom Oakes

Live Act of the Year, sponsored by Greentrax Recordings
Peat and Diesel
Rura
Talisk
Fara
The Outside Track

Citty Finlayson Scots Singer of the Year, sponsored by Traditional Music and Song Association Award
Amy Papiransky
Dougie Mackenzie
Steve Byrne
Fiona Ross

Scottish Dance Band of the Year, sponsored by National Association of Accordion and Fiddle Clubs
The Cruickshank Family Band
Ewan Galloway Scottish Dance Band
Gary Sutherland Scottish Dance Band
Scott Band Scottish Dance Band

Scottish Folk Band of the Year, sponsored by Threads of Sound
Blazin Fiddles
Dallahan
Iona Fyfe Trio
Tannahill Weavers

Scottish Pipe Band of the Year, sponsored by the Gordon Duncan Memorial Trust
Renfrewshire Schools Pipe Band
Inverary and District Pipe Band
Closkelt Pipe Band
Dollar Academy

Trad Video of the Year
Fair Weather Beggar by Claire Hastings
Heroes – Tide Lines
Hope in the Chaos by Ross Ainslie and Malcolm Jones
Playlist East West by Shooglenifty featuring Tanxugueiras

Music Tutor of the Year, sponsored by Creative Scotland’s Youth Music Initiative
Claire Gullan
Iain Ruari Finlayson, Skye Schools
Ingrid Henderson
Louise Hunter
Sharon Hassan

Up and Coming Artist of the Year, sponsored by Royal Conservatoire of Scotland
Calum Jones and the trad project
Dlù
Hecla
Man of the Minch

Venue of the Year, sponsored by Musicians’ Union
An Tobar (Mull)
Soundhouse at the Traverse (Edinburgh)
St Margaret’s Braemar
The String Cafe (Lerwick)

To purchase tickets to the event, please visit aberdeenperformingarts.com.

 

Share this

Subscribe to our RSS Feed